Instalace MacTeX

Instalace balíku MacTex

Tento návod popisuje instalaci balíku MacTex verze 2010 pod operačním systémem Mac OS X verze 10.6.

Nejprve je potřeba stáhnout instalační balíček z webových stránek projektu MacTex, které mají adresu www.tug.org/mactex. Soubor má přibližně 1,6 GB a obsahuje kromě samotného LaTeXu i několik GUI aplikací pro pohodlnější práci s LaTeXem.

Poznámka: Na uvedených stránkách je možné stáhnout i další verze MacTexu, které obsahují méně aplikací a tím pádem jsou menší (méně jak 200 MB).

01_stahnout_MacTex

Po stažení souboru jej rozbalte.

02_rozbalit_zip_archiv

Dvojklikem na právě vzniklý soubor MacTex.mpkg spustíte interaktivní instalátor. Pro úspěšnou instalaci balíku je nutné mít asi 3,1 GB volného místa na disku (bohužel, nelze si manuálně zvolit, které části se instalovat nemají, takže velikost nelze nijak ovlivnit).

04_instalace

Poté, co instalátor dokončí svoji činnost, objeví se nám v aplikacích složka TeX, která obsahuje všechny GUI nástroje pro práci s LaTeXem.

05_nainstalovane_aplikace

Pro sazbu větších dokumentů je vhodná aplikace TeXShop. Poté co svůj dokument napíšete, stačí již kliknout na tlačítko Typeset a aplikace dokument přeloží a okamžitě zobrazí výsledek.

Poznámka: Operační systém Mac OS X standardně pracuje s kódováním UTF-8. Pokud používáte šablonu ze stránek latex.fekt.vut.cz, je nutné TEXShop nastavit tak, aby používal kódování Windows 1250, popřípadě všechny soubory šablony uložit v kódování UTF-8 (například pomocí nástroje iconv v terminálu).

06_prace_s_tex_shop

Další užitečná aplikace je LaTeXiT. Pokud potřebujete vysázet matematické vzorce případně potřebujete jen rychle vysázet pár řádek, tato aplikace se na to výborně hodí. Výsledek pak lze uložit do PDF, PNG a dalších formátů.

08_latexit

Pokud raději pracujete v terminálu a nevyhovují vám GUI aplikace, je možné LaTeX používat i tak. V terminálu stačí spustit příkazpdflatex jmeno_souboru.tex.

Zde musím upozornit na problém s kódováním šablony ze stránek latex.fekt.vut.cz. Pokud chcete tuto šablonu překládat z terminálu, musíte pomocí iconv změnit kódování všech souborů na UTF-8.

07_terminal

 

Instalace TexLive

Balík TexLive, známý z Linuxových OS (nachází se například v repozitářích Debianu) lze na Mac OS nainstalovat pomocí nástroje port. Tento nástroj lze stáhnout na webových stránkách projektu Mac Ports. Tento nástroj se podobá linuxovým repozitářům (v Debianu jsou to centrální úložiště .deb balíčků, odkud si uživatelé jednoduše instalují aplikace pro svůj desktop), ale je primárně určen pro Mac OS.

Pokud jste si Mac Port nainstalovali, můžete v terminálu spustit příkaz port install texlive, který stáhne, zkompiluje a nainstaluje TexLive. Upozorňuji, že toto je téma pro zkušené uživatele!

Napsal Vlastimil Slinták dne 15. 2. 2011