Instalace

Instalace

Tato část webu popisuje, jak nainstalovat systém LATEX na osobním počítači, včetně správného zprovoznění české (slovenské) sazby. Celá instalace se skládá z několika programů, mezi které patří editor pro vytvoření a editování zdrojových souborů LATEXu, překladač zdrojových souborů LATEXu, prohlížeče souborů formátu DVI, PS, PDF, konvertory mezi různými formáty grafických souborů atd. Konkrétně zde prezentujeme distribuci MiKTeX, která je (od roku 2018) k dispozici i pro jiné operační systémy než jsou Windows, nicméně my se zaměříme pouze na Windows.

Instalace systému na Windows

Kompletní popisovaná instalace zahrnuje:

  • MiKTeX – kompilátory TEXu a LATEXu, podpůrné balíčky atd., spustitelné z příkazového řádku; jeho součástí je i prohlížeč DVI souborů YAP
  • SumatraPDF – jednoduchý prohlížeč PDF s mnoha vlastnostmi vhodnými při tvorbě pomocí LaTeXu
  • GhostScript a GSview – interpret jazyka PostScript (i PDF), resp. prohlížeč postscriptových (i PDF) souborů,
  • TeXnicCenter – editor pro práci se zdrojovými soubory LATEXu. Oproti PSPadu je šitý na míru přímo pro LATEa je s ním více integrovaný, ale zároveň má menší možnosti přizpůsobování formou vlastních maker nebo šablon a není přeložen z angličtiny do českého jazyka.

Instalace systému na Mac (OS X)

Tato část obsahuje odkaz na stránku popisující instalaci pod Mac OS X verze 10.6.

Instalace na systémech Linux

Ondřej Gajdušek vytvořil průvodce instalací TeXLive distribuce na systémy typu Linux. Testováno na Fedora a Ubuntu. Návod se zaměřuje na použití TeXLive pro sazbu pomocí šablony pro závěrečné práce, proto pojednává o hledání a instalaci balíčků, které by v instalaci mohly chybět, pokud TeXLive není nainstalován ve své plné verzi.


logolink_opvk_vut_barevne

Vznik tohoto návodu je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, projekt č. CZ.1.07/2.2.00/15.0139