Jak Latex používat

Jak LaTeX používat

Co se týká efektivní práce v cyklu editace > kompilace > prohlížení, doporučujeme projít si vybrané pasáže z tohoto dokumentu. Je orientován z větší části prakticky a vychází z instalace, která obsahuje editor TeXnicCenter, distribuci MiKTeX a prohlížeč SumatraPDF. Většina principů je však shodných i připoužití jiné latexovské sestavy.

1/ Offline, lokální instalace

Výše odkazovaná instalace je lokální, tj. máte potřebné programy umístěny ji na svém počítači.

2/ Online práce s LATEXem

Kromě toho existuje i několik variant, kde potřebujete pouze internetový prohlížeč (ale potřebujete internet).

*TeX on Web

Webová aplikace vhodná nejen pro začátečníky, k vyzkoušení základů sazby, ale také pro rozsáhlejší dokumenty. Umožňuje i registrovaný přístup, správu projektů a souborů. Podporuje UTF-8. Nevýhodou je nutnost po každé komplilaci znovu otevírat PDF prohlížeč.

*Overleaf (dříve ShareLaTeX)

Jedná se o webovou aplikaci, která je určena pro pokročilou online práci s LATEXem. Většina funkcí je k dispozici ve volné verzi, nadstandard je placený. Děkuji T. Petrákovi, který výhody a práci s tímto online nástrojem popsal:

  1. Funguje bez instalace. Program lze používat na jakémkoliv zařízení s internetovým prohlížečem a připojením k internetu. K jeho fungování není potřeba žádná instalace doplňků (např. Flash). Lze tedy používat i na zařízeních, kde uživatel nemá administrátorské pravomoci a má k dispozici pouze základní nástroje. Funguje i na tabletech (vyzkoušeno na iPadu a Nexus 10).
  2. Cloudové řešení. Soubory jsou uložené na webu a tedy odkukoliv přístupné. I ve volné verzi je dispozici neomezené množství projektů, bez reklam, nucení k upgradu, poplatků.
  3. Sdílení s ostatními. Kód lze sdílet, např. s vedoucím dimplomové práce, který může (zároveň s vámi!) editovat a prohlížet celý dokument. Je to zvláště vhodné řešení ve chvíli, kdy vedoucí umí pracovat s LATEXem, ale nemá jej nainstalovaný na svém počítači.
  4. Přehledný editor. Editor je velice dobře zpracovaný, přehledný a lehce použitelný bez mnohastránkového manuálu.
  5. Přenositelnost. Kódy jsou jako vždy jen textové soubory a jsou tedy přenositelné mezi tímto online editorem a jakýmkoliv jiným editorem.

Pro práci s Overleafem je potřeba vytvořit si účet. Bez účtu není možné si jej ani vyzkoušet. Pro tyto účely můžete využít testovací účet, a po přihlášení byste měli vidět tři projekty (pokud to nějaký vtipálek mezitím nezměnil).
 Email: TestVUT@gmail.com
Heslo pro Overleaf: ILoveVUT

Použití při sazbě Vašich prací. V tomto případě je vhodné, abyste si založili svůj separátní účet. Pokud pro sazbu své bakalářky/diplomky využíváte naši šablonu, do Overleafu ji importujete velmi snadno. Na stránce Projects kliknete na New Project > Upload project a zip soubor se šablonou, který získáte v sekci Download, předáte webovému serveru. Ten projekt rozbalí a vše je připraveno.

Poznámky

  • Tak jak je aplikace vystavěna dnes, je vhodná pro širokoúhlé monitory. Monitory na výšku nejsou vhodné.
  • Jako nevýhody vnímáme: Nepohodlné prohlížení, ne zcela pohodlný přístup k LOG, AUX souborům apod., neustálý přístup k internetu
  • Výhodou je dopředné/zpětné vyhledávání, tj. z kódu do PDF a naopak.
  • Chyba, na které můžete narazit: Špatně se zobrazující stránky. Zvláště stránky vzniklé vložením jiného PDF se někdy zobrazí špatně. Zkuste dokument stáhnout a otevřít v počítači, většinou je správně vytvořený a pouze špatně zobrazený v online prohlížeči.
  • Pokud se vám nelíbí zobrazení, projděte si Settings a zkuste různé kombinace velikosti písma.
  • Projekty lze klonovat.
  • Za příplatek lze využít propojení s Dropboxem, GIT službami apod.